ریبون تاریخ زن : از نخستین دفعاتی که انسان بواسطه حکاکی طرح و نقش های مختلف روی خاک ، دیواره غارها ، تنه درختان و پوست حیوانات دست به نگارش مطلبی زده است تا امروز که علاوه بر صدها نوع مختلف نوشت افزار فیزیکی ، امکان طراحی ، خطاطی ، تایپ و نقاشی با نرم افزارهای کامپیوتری نیز به وجود آمده است ، همواره ماده ای به عنوان مصرف شونده وجود داشته است که با صرف آن می توانستیم به خواسته خود برسیم .

ریبون تاریخ زن

اگرچه همیشه این ماده مصرفی همانند مداد یا جوهری که در اثر استفاده به اتمام می رسد عمل نکرده و گاه به صورت نیروی بازوی یک سنگ تراش ، انرژی دست یک تایپیست ، دمای هد های حرارتی در رول های کاغذی و یا اکتریسیته روشن نگه داشتن صفحه گوشی ما خود نمایی می کنند ، اما باز هم می توان مطمئن بود که عاملی در پی فعالیت های مذکور در حال کم شدن می باشد .
در همین رابطه صنعت چاپ به عنوان میدان اصلی فعالیت های مذکور ، علاوه بر تنوع بالایی که در استفاده از جمله مواد رنگی ، جوهر ، مرکب و سایر مصنوعات شیمیایی صنعت رنگ و رزین دارد ، همواره به عنوان یکی از پیش قدم های معرفی روش های نوین امر نیز فعال بوده است .

ریبون ها به عنوان یکی از همین مواد مصرف شونده ، نوعی ماده مصرفی در چاپ های حرارتی هستند که با ظهور در قالب رول های پلاستیکی با ظاهری شیشه ای ، وظیفه تثبیت رنگ بر روی مواد مختلف را بر عهده گرفتند . در سازوکار این مواد ، رنگی مقاوم در برابر آب و رطوبت در بطن لایه های شفاف این نوار وجود دارد که می تواند در اثر گرما بر روی ورقی کاغذی – عموماً لیبل – منتقل شود . رول های مذکور که در ارتفاع و قطرهای متنوعی تولید و عرضه می شوند ، هریک برای چاپگری خاص و لیبلی منحصر بفرد مناسب بوده و در پی قرار گیری در پرینتر و دریافت نیروی محرکه لازم به تثبیت نقوش و حروف روی بر چسب کمک می کنند .

در همین رابطه ریبون تاریخ زن نیز زیر مجموعه ای از این محصولات میباشد که با استناد به همین نام می توان دریافت که وظیفه درج تاریخ و حروف را روی سطوح متناسب با نوعشان را دارند . ثبت اعداد و حروف روی محصولات گوناگون از مرحله تولید و انبار داری گرفته تا زمان مصرف آن توسط خریدار نهایی ، به دلایل متعددی حائز اهمیت است که بدیهی ترین آن ها آگاهی از اطلاعات کاربردی تولید می باشد .

این محصولات وظیفه درج اطلاعاتی نظیر تاریخ تولید و انقضای یک محصول ، وزن یا قیمت آن و اطلاعات ساخت از قبیل سری و شماره خط تولید و … را بر روی موادی از جنس پلاستیک ، سلفون ، جعبه مقوایی ، فیلم های pe و pp ، کابل ، لوله پروفیل و در نهایت فویل های آلومینیومی را عهده دار می باشند ، اطلاعاتی که چنانچه روی مواد دیگری درج گردند ، یا به راحتی پاک شده ، با ذات محصول در تضاد است و یا هزینه های آن از روش های جایگزینشان بیشتر می باشد .

همانطور که در نگارش دستی خود به دلایل گوناگونی از جمله تفاوت رنگ پس زمینه ها یا تنوع جنس ماده ای که روی آن می نویسیم به تعویض رنگ نیازمندیم ، در خصوص ریبون تاریخ زن نیز وجود رنگ های مختلف لازمه پیشبرد اهداف استفاده از این ماده خواهد بود ؛ به عنوان مثال ریبون تاریخ زن که با رنگ مشکی پشت نقره ای یا طلایی تولید می شود ، بی تردی حتی اگر در ساختار ماده ای و کیفیت خود نیز یکسان باشند ، باز هم کاربردی متفاوت در مقایسه با ریبون تاریخ زن آبی ، قرمز یا سفید خواهند داشت .

در مطالب فوق اشاره شد که ریبون تاریخ زن ماده مصرفی پرینتر است ، اما چنانچه در پی دانستن نام هریک از این سخت اقزارها باشیم می توانیم از دستگاه های تاریخ زن رومیزی (مکانیکی) ، پنوماتیک ، حرارتی دستی ، دیجیتال ، مکانیکی اتوماتی و نمونه هایی با ۴ و ۸ واحد دو طرفه چاپ یاد کنیم .

در خصوص ابعاد این محصولات نیز بنا به استانداردهای تعریف شده ، اندازه های مختلفی در بازار یافت می شود اما محصولات مجموعه RIBBON STAR به عنوان عرضه کننده ای بین المللی و شناخته شده ، عموماً با طول ۱۲۰ متر و عرض ۳ تا ۴ سانتیمتر به فروش می رسند .

به عنوان یکی از مهمترین مزایای استفاده از ریبون های تاریخ زن می توان به درج اطلاعاتی متحدالشکل روی محصولات موجود در یک فروشگاه یا انبار و همچنین کالاهای خروجی از یک خط تولید یا کارخانه اشاره کرد . پیشتر و در مبحث لیبل های پشت چسب دار گفتیم که الصاق اطلاعات به یک محصول یا پدیده سببی برای شناسایی بهتر با آن می باشد ؛ حال که این اطلاعات می توانند به خورد بسته بندی رفته و به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از آن به هرکجا منتقل شوند ، نقطه ضعف برچسب ها که احتمال کنده شدنشان زیاد بوده نیز از بین رفته و اینک این داده ها همواره پیش دیدگان مصرف کننده قرار دارند .

شاید شما هم از آن دست افرادی باشید که به صحت عملکرد فروشگاه هایی که برای خرید به آن ها مراجعه می کنید اطمینان داشته و می دانید بر اثر کثرت خرید مردم از آن ها یا اعمال سفت و سخت قوانین مرجوعی محصولات تاریخ مصرف گذشته ، جنسی منقضی در آنجا یافت نمی شود ، در نتیجه تاریخ های موجود روی آن را هم بررسی نمی کنید .

با توجه به این شرایط محصولاتی دارویی یا خوراکی به ویژه فرآورده های لبنی مانند ماست ، پنیر ، دوغ یا شیر پاکتی ، کیک و کلوچه ، مرغ و … وجود دارند که به علت حساسیت بالایی که به نور و گرما داشته و مواد شیمیایی نگهدارنده غیر پایداری که دارند پس از چندی فاسد می شوند ، لذا توجه به تاریخ که گذر از آن ، مصرف این محصول را به ماده ای مهلک و آسیب رسان تبدیل می کند اهمیت بالایی می یابد ، عملی که به واسطه ریبون تاریخ زن به تعویق افتاده و پیامی روشن از تولید کننده به مصرف کننده نهایی می رساند .

ریبون های تاریخ زن به صنعت خاصی مربوط نبوده و محصولاتی هم که تاریخ بر روی آن ها ثبت می شوند از نظر رنگ ، جنس ، ابعاد ، اهمیت نمایش اطلاعات و سایر فاکتورهای فیزیکی یا موثر در عرضه و تقاضا یکسان نمی باشند ؛ در نتیجه بدیهیست که تنوع در رنگ ، جنس ، ابعاد و کیفیت نمایش اطلاعات ریبون تاریخ زن نیز وجود داشته باشد . همه اینها در حالیست که مقوله قیمت هم اولویت اول بسیاری از متقاضیان بوده و به منظور پاسخگویی به نیاز اقشار مختلف مصرف کنندگان هم که شده باید محصولی متنوع با هزینه های غیر یکسان عرضه گردد . این در حالیست که کیفیت یک محصول مهمترین متغیر برای انتخاب آن توسط برخی مصرف کنندگان می باشد .

در همین رابطه تصمیم گرفتیم تا بررسی یکی از اعضای این خانواده پر جمعیت به ادامه مبحث ریبون تاریخ زن بپردازیم . این محصول که بسته ۵ حلقه ای زیبون پرینتر تاریخ زن نان دارد ، یکی از خروجی های خط تولید BAOSHISHAN بوده و با عرض ۳ و طول ۱۰۰ سانتیمتر مناسب دستگاه های Hot Stamping یا مهرزنی داغ می باشند . این ریبون تاریخ زن ۲۰ دلاری که می توان از آن برای درج اطلاعات بر روی کیسه های پلاستیکی ، پلی پروپیلن و PVC استفاده کرد ، به طور ویژه برای چاپگرهای HP-241 ، ۲۴۱B ، ۲۴۱s ، TJ-08 ، DY-6 و DY-8 طراحی شده است که در صورت همخوانی با دستگاه های دیگر نیز اثر مطلوبی از خود به جای می گذارد .

خشک شدن سریع ، مقاومت در برابر حرارت زیاد ، وضوح و کیفیت بالا ، چسبندگی مثال زدنی مواد در عین داشتن نواری غیر چسبناک ، طرز استفاده ای ساده ، امکان درج فونت یا دستخطی ظریف اما خوانا ، امکان چاپ با سرعت بالا و داشتن چاپ و نواری غیر متقاطع از ویژگی های این محصول می باشد . گفتنیست که این مورد با توجه به خطرات حداقلیش مناسب بسته بندی مواد غذایی یا دارویی ، آرایشی و بهداشتی و کالاهای مرتبط با خوراک انسان می باشد .

چنانچه شما به عنوان فردی که در پی یافتن مفهوم و معنای ریبون تاریخ زن است به جستجو آن در فضای مجازی پرداخته باشید ، می توان ادعا کرد که تا اینجای کار اطلاعات مفیدی را دریافت کرده و با زبانی ساده با ماهیت آن آشنا شده باشید . این در حالیست که شاید بسیاری از این سخنان برای افرادی که دستی به آتش ریبون لیبل یا چاپ حرارتی دارند تکراری بوده و در پی کسب دانستنی های تازه تری هستند ؛ پس با تخصیص ادامه مطلب به این افراد در پی عرضه اطلاعاتی تخصصی تر می رویم .

بسیاری از مواد مصرفی برای آزاد کردن انرژی خود به ابزار و وسایلی کمکی نیاز دارند ، وسایلی که چنانچه وجود نداشته باشند ، عملاً مواد مصرفیشان نیز کاربردی ندارد و بالعکس . به عنوان مثال چسب های حرارتی که بواسطه گرمای تفنگی مخصوص آب شده و روی سطوح مختلف تزریق می شوند ، بدون وجود تفنگ مذکور کاربردی ندارد و با فقدان خود آنان نیز نمی توان استفاده ای مطلوب و چاره سازی از تفنگ بی ماده اولیه مصرفی نمود . در همین رابطه که ده ها مثال مختلف برایش وجود دارد می توان به طریقه مصرف ریبون تاریخ زن اشاره کرد .

این محصول نیز به عنوان یکی از مواد مصرفی که کاربری خود را مرهون دستگاه های تاریخ زن می باشد ، حتی اگر دارای جنس مرغوبی هم باشد ، بی واسطه اثر مطلوبی از خود به جای نگذاشته و حتی اگر در بستر دستگاهی غیر استاندارد نیز قرار گیرد بخشی از پتانسیل خود را برای تولید پدیده ای با کیفیت ضایع کرده است .

چنانچه در مجموعه خود قصد استفاده از ریبون تاریخ زن به بهترین نحو ممکن را دارید ، دستگاهی ابتیاع کنید که علاوه بر امکان چاپ دستی و خودکار ، دارای انواع سنسورهای حرارتی و سامانه هوشمند اخطار باشد .

وجود افزونه هایی همچون صفحه لمسی یا میکروکنترلر های قوی ، راهنما و منوی فارسی و بخش های دیگری از قبیل نمایشگر درجه حرارت ، سامانه هوشمند ذخیره سازی مقدار ریبون مصرفی ، تأخیر چشم الکترونیکی یا مقدار حرکت ریبون حتی اگر در نگه اول هم ضروری نباشند ، در بلند مدت و عملیات های پر تکرار اهمیت خود را به خوبی نشان داده و سبب می شوند تا علاوه بر ایجاد فضایی مطلوب برای فعالیت کاربر و صرفه جویی در مصرف ریبون تاریخ زن ، خود محصول نیز از کیفیت بالایی برخوردار شود .

وجود کشویی حروف بیش از دو خط و ضامن آن ، حروف فولادی ، کشویی المنت ، کفه بالانس و رگولاتور و گیج تنظیم فشار باد نیز از دیگر عواملی هستند که سبب می شوند تا خروجی چشم نوازی از دستگاه خود دریافت کنید . در نتیجه به یاد داشته باشد عرضه بهترین ریبون های حرارتی وظیفه ایست که بر عهده ماست ، اما با استفاده از چاپگرهای استاندارد و بهینه به افزایش بازدهی و ظرافت اعداد و حروف چاپ شده کمک کنید .

مارون رول در زمینه واردات و توزیع انواع ریبون های اروپایی تاریخ زن توانسته است تا به واسطه کیفیت فوق العاده و قیمت قابل رقابت محصولاتش ، سهم خوبی در بازار داخلی کشور برای کالاهای وارداتی خود ایجاد کرده و پاسخگوی نیازهای صنایع مختلفی از جمله حوزه های دارویی ، شوینده ها ، آرایشی و بهداشتی ، غذایی و … باشد .

در ادامه گفتنیست که این محصولات در سایزهای زیر ارائه می شوند :

۱۲۰×۲۵                          SCF900

۱۲۰×۳۰                          SCF900

۱۲۰×۳۵                          SCF900

۱۲۰×۴۰                          SCF900

و سایر سایزهای مورد نیاز مشتریان

آشنایی با ریبون تاریخ زن ۱۲۰ * ۳۰

گاهی در محصولاتی که در چند سایز مختلف عرضه می‌شوند یکی از آن‌ها دارای محبوبیت بیشتری بوده و درصد قابل توجهی از تولید و مصرف را به خود اختصاص می‌دهد؛ وضعیتی که برای ریبون تاریخ زن ۱۲۰ * ۳۰ نیز به همین ترتیب بوده و در میان محصولات مشابه خود کاربرد بیشتری دارد. در همین رابطه قصد داریم تا در ادامه به بررسی دلایل محبوبیت بالای این محصول بپردازیم :

  • کیفیت

زمانی که در پی درج اطلاعاتی (در اینجا تاریخ) بر روی سطح محصولی هستیم، این نکته برای ما اهمیت زیادی دارد که اثر جوهر به سادگی پاک نشده، در برابر فرسایش مقاوم باشد، با قرار گیری در محیطی مرطوب یا آفتابی کم‌رنگ نشده و گذر زمان اثر آن را از بین نبرد .

در همین رابطه ریبون‌های تاریخ زنی که توسط گروه صنعتی مارون رول تولید و عرضه می‌شوند علاوه بر داشتن ویژگی‌های فوق با اتکا بر دانش بومی و با قیمتی مقرون‌بصرفه روانه بازار می‌شوند که همین عوامل تمایل متقاضیان را برای استفاده از این نوع محصولات زیاد می‌کند .

  • کاربرد

زمانی که کاربرد یک محصول در انحصار حرفه خاصی نباشد، بدیهیست که افراد بیشتری از مشاغل مختلف از آن استفاده کرده و به همین نسبت نرخ فروش آن افزایش می‌یابد . در همین راستا این نوع لیبل‌های تاریخ زن به دلیل اینکه در صنایع مختلفی نظیر بسته بندی یا خرده فروشی مواد غذایی (به طور ویژه حوزه لبنیات شیر، دوغ ، پنیر ، ماست و …) کاربرد دارند در مشاغل و روی محصولات بیشماری دیده می‌شوند .

لازم به ذکر است که اگرچه نام این محصول ریبون تاریخ زن بوده و ثبت تاریخ تولید و انقضاء مهمترین کاربرد آن است، اما از آن به منظور درج  وزن و قیمت محصولات یا سری تولید روی زمینه‌هایی کاغذی، پلاستیکی، سلفونی، جعبه کارتنی، فویل‌های آلومینیومی و … نیز استفاده می‌شود .

  • نوع دستگاه تاریخ زن

تا بدین جا همه عوامل ساختاری در عرض‌های ۲۵، ۳۰، ۳۵ و ۴۰ میلیمتری ریبون‌های تاریخ زن مشابه یکدیگر بودند، اما عاملی که سبب می‌شود تا نمونه‌های ۱۲۰ * ۳۰ (عرض ۳ سانتیمتر و طول ۱۲۰ متر) در آن‌ها زیاد تولید و عرضه شود وجود دستگاه‌هایی متناسب با این ساختار در کشور است . به عبارتی دیگر به دلیل اینکه دستگاه‌هایی که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت عرضی ۳ سانتیمتری دارند، این نوع خاص از ریبون‌ها طرفداران بیشتری دارند .

انواع دستگاه‌های تاریخ زن حرارتی

  • مکانیکی رومیزی

در این محصولات حرارت و سرعت دستگاه بر روی صفحه نمایشگر مشخص و قابل تنظیم می‌باشد، عملی که در مدل‌های ساده‌تر با کمک ولوم انجام می‌شود . زمانی که محصولی زیر این دستگاه قرار می‎‌گیرد می‌توان با فشردن پدال مطلب مورد نظر را روی پوسته به چاپ رساند. این در حالیست که با تنظیم تایمر این عملیات می‌تواند به نحوی خودکار و منظم انجام شود .

  • حرارتی دستی

این نوع تاریخ‌زن‌ها دارای چاپی واضح، بدون چسبندگی و با ماندگاری بالا بوده و چاپشان سریع خشک می‌شود . شاید بتوان این محصول را ارزان‌ترین نوع تاریخ‌زن دانست .

  • حرارتی پنوماتیک

این نوع دستگاه‌ها قابلیت درج انواع تاریخ، قیمت و کدهای مورد نظر کارفرما را به زبان انگلیسی و فارسی بر روی مدیاهایی نظیر جعبه، سلفون ترسبافون، لیبل و … دارند . یکی از ویژگی‌های جالب این محصول امکان چاپ دستی با آن‌ها در مواردیست که هنوز مواد مختلف در بسته‌بندی‌هایشان قرار نگرفته و می‌توان به راحتی بر روی پوسته آن‌ها مطلبی را نگاشت .

  • دیجیتال

از ویژگی‌های شاخص این محصول می‌توان به سرعت چاپ ۱۰۰ عدد در دقیقه و امکان درج تاریخ، قیمت و سری بر روی زمینه‌هایی از جنس کاغذ، سلفون، پلاستیک، چرم و انواع فیلم‌های pp-opp -pe اشاره کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up