رول ۸ سانت : بسیاری از پدیده هایی که در اطراف ما اتفاق می افتد ، آنچنان آرام و با شیب ملایمی شرایط را تغییر می دهند که با نگاه به گذشته نمی فهمیم که این تغییرات چه زمانی اعمال شده و به بخش جدایی ناپذیری از زندگی ما بدل گشته اند .

رول ۸ سانت

قریب به دو دهه پیش ، زمانی که می خواستیم قبوض آب و برقمان را پرداخت کنیم ، پس از مراجعه به بانک با صفی طولانی از مراجعین در مقابل هر باجه مواجه می شدیم ، زمانی که قصد برداشت پول از حسابمان را داشتیم هم نیازمند ایستادن در این صفوف با دفترچه حسابمان بودیم ؛ مبلغ مذکور تنها راه مبادله و خرید جنس – به جز چک و سایر روش های انتقال کلان پول – بود با مراجعه به هر فروشگاه یا سامانه ای خدماتی ملزم به پرداخت اسکناس های ریز و درشت بودیم.

زمان گذشت و با پیشرفت نظام بانکی و صد البته دولت الکترونیکی – خدمات پرداخت اینترنتی در صدر آن – دیگر نه فردی را برای پرداخت مبلغ قبض در بانک میدیم و نه دیگر تنها راه جابجایی پول حمل خطرناک چمدانی پر از وجه رایج مملکت بود . اینک دستگاه های نوبت دهی راه خود را از بانک ها به مجموعه ادارات پر تردد مانند اداره مالیات ، ثبت ، دفاتر قضایی ، مراکز خدمات پلیسی و حتی برخی از فروشگاه های محلی مانند نانوایی هایی با فضای بزرگ – دارای فضای نشستن مراجعین – باز کرده بودند .

وجود دستگاه های خود پرداز ، پوز های وابسته به خطوط تلفن و اینترنت و از آن ها مهمتر موبایل و خدمات آنلاین بانکی هم سبب شده تا بانک ها و همه مشاغلی که در ازای پرداخت وجوهی به ما سرویس دهی می کردند ، از نزدیکی محل زندگی ما به کف دستانمان منتقل شوند .

کاربرد رول‌های ۸ سانتی

این مقدمه از این روی بیان شد تا به مبحث پرداخت های حضوری و دریافت رسیدی در قالب رول ۸ سانت برسیم . تناول غذا در یک رستوران ، خرید محصولاتی از یک فروشگاه ، بهره گیری از خدمتی خاص ، خرید بلیط سینما یا موزه و ده ها مورد دیگر که به طور روزمره حداقل با یکی از آن ها در ارتباطیم ، در حالی که در زمان های فوق الذکر از راهی سنتی و در ازای پرداخت اسکناسی فیزیکی بدون ارائه جزئیات خرید محقق می شد ، امروزه با ارائه رسید گواهی خرید از سوی ارائه دهنده مذکور همراه است .

در این فاکتور ها که علاوه بر شرح و تعداد کالا یا خدمات ، قیمت واحد و کل آن ها نیز نگاشته می شود ، مشخصات مجموعه مورد نظر و راه های ارتباطی مجموعه ، در کنار تذکر نکته ای مهم و یا پندی روزانه همراه است .

ورق کاغذی که این اطلاعات روی آن ثبت می گردد ، همان رول حرارتی ۸ سانت مد نظر ماست ؛ محصولی که چنانچه نیاز به چاپگرهایی جوهری برای درج این اطلاعات داشت ، بی تردید به مصرف کننده شماره یک رنگ و محصولات شیمیایی دنیا مبدل می گشت . برای تصور عمق این مطلب تنها کافیست که تعداد فاکتورهای فروش یک رستوران مطرح یا فروشگاهی پر مشتری را در تعداد آن ها در جهان ضرب کرده و سایر مصرف کنندگان این محصول را نیز به مجموعه مورد نظر اضافه کنید .

از این روی این محصولات به صورت حرارتی چاپ شده تا علاوه بر صرفه جویی در هزینه های چاپ ، سرعت کار را نیز برای مشتریان و اپراتورها افزایش یابد .

انواع رول‌های ۸۰ میلیمتری

شاید خرید رول ۸ سانت در برابر بسیاری از مشکلات بزرگتری که مجموعه های گوناگون با آن ها دست به گریبانند به چشم نیاید ، اما بی تردید مدیر یک مجموعه موفق – حال این مجموعه دکانی کوچک با دو یا سه نفر نیرو باشد و یا مجموعه پر شعبه در سراسر کشور – به کوچکترین جزئیات برای رسیدن به جایگاه فعلیش توجه کرده است . خرید رول ۸ سانت در کیفیت و با هزینه ای قرون بصرفه سبب می شود تا علاوه ارائه اطلاعات به مشتری در شمایلی بهتر ، هزینه های کلی واحد تجاری مورد نظر نیز سرشکن گردد .

در همین رابطه مجموعه مارون رول به عنوان سامانه فروش و چاپ رول های حرارتی و جمله خدمات مرتبط ، آماده ارائه رول ۸ سانت در شرایطی ویژه می باشد .

پس از اینکه با ماهیت رول ۸ سانت آشنا شدیم ، لازم است تا در قدم بعدی از نمونه های موجود رول حرارتی در بازار ایران نکاتی را بیاموزیم . این محصولات در یک دسته بندی کلی و مرسوم به سه گروه اصلی رول های کاغذی حرارتی فیش پرینتر ، صندوق فروشگاهی و  آزمایشگاهی تقسیم می شوند که ۸ سانتی مورد نظر ما که در متراژ های مختلف یافت می شود در دسته اول جای می گیرند .

توضیحات تکمیلی

معمولاً علاوه بر تولید کنندگان داخلی ، متخصصین این حیطه دست به واردات این محصولات از کشورهایی نظیر کره جنوبی ، چین ، مالزی و سنگاپور می زنند . در همین رابطه رول های مورد نظر که با تبدیل واحدی ساده ، ۸۰ میلیمتری نیز نامیده می شوند دارای کیفیت های مختلفی هستند که تحقیق پیش از خرید و مقایسه ویژگی های آن ها نزد فروشنده الزامیست .

این محصولات پس از قرارگیری در پرینترهای مخصوص خود ، بواسطه عرض بیشتری که نسبت به نمونه های کارت خوانی و کوچک دارند ، توانایی انتقال اطلاعات بیشتری را نیز خواهند داشت ، در نتیجه به جای اینکه داده های مطلوب مشتری یا فروشنده با فونتی ریز و محدودیت بالا چاپ شود ، با کمک این محصول با کیفیتی بالاتر و حروف خوانا پای به عرصه تجارت می گذارند .

میزان حساسیت رول های مورد نظر با توجه به برند و ویژگی های ساختاریشان متفاوت است ، در نتیجه این می شود که گاهی در اثر کشش ناخن یا یک شئ تیز بر روی این محصولات ، دیده می شود که بنا به حساسیت بالایی که دارند ، اثر حرکت دست شما را با ردی سیاه نمایان می کنند . در نهایت گفتنیست که اطلاعات روی این محصولات پس از چندی کمرنگ شده و پاک می شود ، لذا بی دلیل نیست که افراد بدبین یا آینده نگر ، در صورت مهم بودن این داده ها از رویشان عکس انداخته یا کپی می گیرند .

با این وجود چنانچه به بازیابی اطلاعات روی این رول های حرارتی هستید ، می توانید روش های مرسوم این کار را در مقالات مرتبط تارنمای مارون رول مطالعه فرمائید .

در هنگام خرید این محصولات باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

شاید برای فرد یا مجموعه‌ای که از این محصولات استفاده‌ای دوره‌ای و موقتی داشته، روی کیفیت رول‌های خود حساس نبوده یا در مضیقه مالی نیستند توجه زیاد به کیفیت، ویژگی‌های ساختاری یا قیمت این محصولات خیلی مهم نباشد؛ این در حالیست که مجموعه‌های زیادی نیز به دلیل داشتن محدودیت‌های فراوان تا این حد اختیار عمل نداشته و مجبورند تا بهترین محصولات ممکن را با حداقل قیمت تهیه نمایند .

در همین رابطه لازم است تا به ویژگی‌هایی از این محصولات توجه ویژه‌ای داشته و با مقایسه آن‌ها با یکدیگر به انتخاب بهترین رول ۸ سانت برسند، ویژگی‌هایی که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

  • کیفیت

به عنوان عاملی مهم باید به عدم پرزدهی این محصولات اشاره کرد! عدم پخش شدن رنگ در اثر اعمال گرمایی نقطه‌ای، ماندگاری بالای محتویات نوشتاری و عدم آسیب رسانی به هد حرارتی از دیگر نکاتیست که به هنگام خرید این محصولات باید مورد توجه قرار گیرد .

  • کمیت‌های قابل اندازه‌گیری

به عنوان نخستین کمیت قابل اندازه‌گیری در رول‌های حرارتی می‌توان به طول و عرض آن‌ها اشاره کرد . با عنایت به اینکه در اینجا در خصوص محصولات ۸ سانتیمتری صحبت کرده و عرض آن‌ها مشخص است، باید بگوییم که طول این رول‌ها تعیین کننده مقدار قطر سطح قاعده‌شان می‌باشد، فلذا هرچه این طول بیشتر شود قطر رول نیز بیشتر شده و ممکن است دستگاه قادر به جای دادن آن در دل خودش نباشد .

از آنجایی که تولید محصولی با متراژ طولانی‌تر بمثابه صرف پولی بیشتر می‌باشد، طبیعتاً هرچه این طول بیشتر شود قیمت محصول برای خریداران نیز افزایش می‌یابد .

در ادامه لازم به ذکر است که گرماژ به معنی وزن و چگالی یک محصول در واحد مساحت (مثلاً ۱ متر مربع) ، کمیتیست که با توجه به آن می‌توان میزان فشردگی و سنگینی محصولی مانند کاغذ را اندازه گرفت. چنانچه این عامل را با ضخامت یک رول یکی بدانیم، محصولاتی با گرماژ پایین بسیار نازک بوده و مناسب اموری با کاربردهای مهم نمی‌باشند .

مقدار ایده آل این عدد ۵۵ گرم می‌باشد، هرچند در بازارِ این محصولات رول‌هایی با گرماژ ۴۵ و ۴۹ نیز یافت می‌شود . در نهایت گفتنیست که حجم رولی با گرماژ بالا برابر رولی با گرماژ پایین‌تر اما با متراژ بیشتر می‌باشد .

  • برند تولیدکننده

زمانی که در خصوص رول‌های حرارتی سخن می‌گوییم همواره از مجموعه‌ای مانند هانسول کره‌ جنوبی به عنوان برترین تولیدکننده این حوزه یاد می‌کنیم ، حال اینکه ممکن است نامی از این برند در بازار ایران (به طور مستقیم) دیده نشود . در همین رابطه زمانی که در خصوص بهترین تولیدکنندگان این محصولات صحبت می‌کنیم، عموماً نامی از محصولات کره‌ای و چینی می‌شنویم ؛ محصولاتی که نمونه‌های کره‌ایشان از نمونه‌های چینی آن‌ها بهتر و مرغوب‌تر می‌باشد .

  • رنگ کاغذ

این محصولات به طور معمول یا آبی هستند یا مشکی! اگرچه قرار نیست که این اوراق به صورتی رسمی در جایی منتشر شده یا کیفیت آن نیز برای مخاطبینش زیاد مهم نمی‌باشد (بدین معنا که کسی به رنگ آن‌ها توجه چندانی ندارد)، اما رولی با رنگ مشکی از نمونه‌های آبی آن گران‌تر می‌باشد که شاید این گرانی ریشه در تعداد کمتر این محصولات یا هزینه‌های بیشتر تولیدشان داشته باشد .

  • تعداد

معمولاً مصرف‌کنندگانی که به جای دریافت این محصولات از بانک‌ها (که ماهانه چند عدد رول به مشتریان خود می‌دهند) در پی خرید این محصولات هستند، سامانه‌هایی با مصرف زیاد رول بوده که نیازشان با ماهی ۲ یا ۳ عدد رول ۸ سانت برآورده نمی‌شود؛ در همین رابطه نیازمند محصولاتی در تعداد زیاد هستند .

کارتن‌های این محصولات دارای بسته‌بندی ۵۰ و ۶۰ تایی بوده و بدین ترتیب نیاز یک مجموعه را با قیمتی مناسب و در حد مورد نیازشان برطرف می‌سازد .

مزایا و محدودیت‌های استفاده از چاپ حرارتی مستقیم

زمانی که از روش چاپ حرارتی مستقیم صحبت می‌کنیم، منظورمان نزدیک کردن هد گرمایی به مدیای مورد نظر با هدف چاپ محتوای دلخواهمان است، در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که در این روش حضور رول‌های حرارتی حساس به گرما – که رول ۸ سانت نیز یکی از زیرمجموعه‌های آن است – اجتناب‌ناپذیر است!

تا بدینجا در خصوص این محصولات دانستیم که به رنگ‌هایی شیمیایی و حساس به گرما آغشته‌اند و زمانی که حرارت به آن‌ها می‌دهیم روی زمینه سفید پدیدار می‌شوند؛ در نتیجه دلیل سیاه شدن رول ۸ سانت را وقتی با ناخن روی آن کشیده (ایجاد اصطکاک همراه با گرما) و یا به شعله آتش نزدیک می‌کنیم دانستیم .

در ادامه گفتنیست که هدهای حرارتی با داشتن ده‌ها پیکسل گرمایی که هریک از آن‌ها دارای آدرسی مشخص و منحصر بفرد هستند، پس از نزدیک شدن به رول مذکور تنها نقاط مشخصی از آن را گرم کرده تا بدین ترتیب نوشته با کیفیت زیاد و مرزی مشخص به چاپ برسند .

در همین رابطه تصمیم گرفتیم تا در این سرفصل به بررسی مزایا و معایب این محصول و مقایسه آن‌ها با روش انتقال حرارت (استفاده از ریبون‌های کربنی) بپردازیم :

مزایا

  • استفاده از این روش (به ویژه با هدهایی با رزولوشن بالا) سبب می‌شود تا نوشته Sharp یا تیز و کاملاً تفکیک شده و همچنین با قابلیت اسکن بالا روی کاغذ بنشیند،
  • سازوکار استفاده از این روش چاپ در مقایسه با متدهای دیگر بسیار ساده، کم دردسر و کاربردی‌تر است چرا که عدم نیاز به جوهر، تونر یا ریبون به کاهش دردسرهای چاپ و بروز اشکالاتی در آن منتج می‌شود.
  • به دلیل اینکه قطعه‌ای از این دستگاه مصرف نشده یا مستلزم تعویض شدن نیست، تعمیرات، نگهداری و تعویض آن نیز به تعویق افتاده که این کار به کاهش هزینه‌های مالی منجر می‌شود .
  • با استفاده از این روش می‌توان به چاپ تکی یا دسته‌ای بدون داشتن زباله، دورریز یا ضایعات پرداخت .

محدودیت‌ها

  • خروجی اینگونه چاپ‌ها مناسب مصارف بلند مدت نیستند . به عبارت دیگر چنانچه درصدد نگه داشتن یک چاپ حرارتی مستقیم برای همیشه هستید باید بدانید که این آثار پس از چند ماه یا چند سال به کلی محو می‌شوند .

از این گذشته وجود نور زیاد، سایش و خراش، حرارت، مواد شیمیایی در تضاد با رول‌های حرارتی و … می‌توانند به آسیب‌دیدگی این اوراق بیانجامد، در نتیجه در جاهایی که اطلاعاتی حساس در شرف چاپ هستند نباید از این محصولات استفاده کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up