رول حرارتی : اگرچه با شروع هزاره جدید پیش بینی صاحب نظران مبنی بر دیجیتالی شدن زندگی انسان بوده و اینک که در دهه سوم قرن بیست و یک هستیم تا حد زیادی نیز به صحت این نظریات رسیده ایم ، اما باز هم به طور کامل همه خدمات ، محصولات و پدیده های سنتی از زندگی بشر محو نشده و تا سال های آینده نیز به قوت خود باقی خواهند ماند .

کاربرد برگه های کاغذی در زندگی ما

به عنوان مثال ورق های کاغذی در هر اندازه و کاربردی ، تا دهه ها قبل نقشی اساسی در زندگی انسان ایفا می کردند . از ماده اولیه کتب ، نشریات و جراید و اوراق رسمی گرفته ، تا تبلیغات میدانی ، فاکتور ها و نامه های گوناگون و ده ها مصداق دیگر ، همه و همه جز رایج ترین کاربرد های این محصول پر مصرف بوده اند که به مرور زمان با جانشینانی ارزان تر ، کاربردی و از همه مهمتر دوستدار محیط زیست تعویض شدند .

در این میان ، هنوز هم کتب کاغذی به وفور یافت شده و مجلات فیزیکی را می توان از دکّه های مربوطه خریداری کرد ، اما نسخ دیجیتالی آن ها نیز وجود داشته و پر طرفدارند . هنوز هم قبوضی مانند تلفن همراه به دستمان می رسد ، اما عموم مردم به صورت داوطلبانه نسخه دیجیتالی و پیام کوتاهی آن را ترجیح می دهند .این مثال ها که تمامی ندارند ، به نقطه ای می رسند که در آن یک مشتری نیازمند اطلاعاتی درجا و لازم الوصول است .

اطلاعاتی نظیر باقیمانده حساب ، قیمت اقلام یا خدمات دریافت کرده از یک مجموعه ، میزان پولی که از حسابش برداشته شده و مجموعه اخبار و داده های دیگری که در زندگی روزمره اش به آن ها نیاز دارد ، اطلاعاتی که با وجود مشاهده در تلفن همراهش باز هم گاهی به دریافت رسید فیزیکیشان تمایل دارد .

رول حرارتی

این اطلاعات که عموماً توسط پوزهای بانکی یا صندوق های فروشگاهی ارائه می شوند ، با محاسبه میزان خرید مشتری یا مبلغی که اپراتور به آن داده است ، پس از انجام تراکنش مستلزم ارائه فیشی مبنی بر تائید عملیات و گواهی بر صدق این عمل می باشند .

حال فرض کنید این دستگاه های ریز جثه ، چنانچه از چاپگری جوهری برای درج این اطلاعات بر روی کاغذ استفاده کنند ، علاوه بر هزینه های سرسام آور شارژ کارتریج های مربوطه که در درگاه های پر تردد و مملو از مشتری به روزی چند بار نیز می رسد ، چه زمانی نیز از اپراتوران مذکور برای تعویض هدر گرفته می شود ، در نتیجه می توان ادعا کرد که استفاده از این محصولات به هیچ عنوان در چنین شرایطی مقرون بصرفه نمی باشد .

با صرف نظر از تاریخچه رول حرارتی که در مطالب مرتبط به آن پرداخته ایم ، این جریان تا زمان پیدایش بیسفنول ای (Bisphenol A) با فرمول C_15 H_16 O_2 ادامه داشت ، ماده ای حساس به گرما که پس از اعمال بر روی سطوح کاغذی ، در برابر حرارت از خود واکنش نشان داده و به رنگ تیره در می آمد .

همین عامل کوچک پایه ریز انقلابی بزرگ در صنعت چاپ شد ، پدیده ای که با کمک تعبیه واحد گرمایی کوچکی ( یا همان هد ترمال ) در دل دستگاه های مذکور ، با افزایش هوشمند دما در نقاطی مشخص ، به سیاه شدن – چاپ – مطالب مورد نظر اپراتور روی کاغذ می انجامید .

کاربردهای رول حرارتی

رول حرارتی برای کسبه و برخی کارمندان ، بواسطه استفاده مستمری که از آن دارند پدیده نا آشنایی نیست ؛ با این حال اگر شما نیز به کشف و تجربه کار با این محصولات علاقه مندید ، کافیست زمانی که فیشی بانکی (باطله) و یا قبض یک رستوران را در دست دارید ، با اعمال حرارت فندک یا دیگر چشمه های گرمایی بدون سوزاندن اوراق ، نحوه سیاه شدنشان را مشاهده نمایید .

رول حرارتی ۸۰ میلیمتری و انواع دیگر آن بخش لاینفکی از کسب و کارهای امروزی هستند و به ندرت می توان واحدی تجاری یا اداری یافت که به دستگاه پوز و یا صندوق های فروش مجهز نباشد .

مساله حائز اهمیت در خصوص این وسایل این است که این محصولات ، بسته به میزان فروش یا کارکردشان – ممکن است فردی تنها موجودی گرفته و یا شارژ تلفن همراه بخرد – دیر یا زود به اتمام می رسند ، در نتیجه مستلزم جابجایی با محصولاتی مرغوب ، ارزان و در دسترس با پشتوانه تکرار می باشند ، از این روی بنده و همکارانم در مجموعه مارون رول افتخار داریم تا به عنوان یکی از چند محصول و خدمتی که ارائه می دهیم ، رول حرارتی را نیز تقدیم علاقه مندان این محصول نماییم .

کاغذ حرارتی

کاغذ حرارتی در واقع نوعی برگه است که چاپ بدون استفاده از جوهر و مواد رنگی را امکان پذیر می نماید. این کاغذها که به آنها کاغذ های رولی نیز گفته می شود دارای عرض ۸۰ میلیمتری می باشند و در پرینتر هایی که دارای تکنولوژی چاپ حرارتی بوده قابل استفاده می باشند.

چاپ رول حرارتی با کیفیت بالا حتی در ایجاد تصاویر ، سریع و قابل اطمینان است و این روزها در قسمت های مختلفی از زندگی روزمره مردم مورد استفاده قرار می گیرد . ترکیب مواد تشکیل دهنده این کاغذ ها به نحوی است که در مواجهه با حرارتی که از هد پرینتر ساطع می شود فعل و انفعالات شیمیایی انجام می دهد که باعث بروز نوعی سوختگی ظریف در کاغذ شده و از خود ردی به جا می گذارد که باعث چاپ موارد مختلف بر روی آن کاغذ ها می شود.

رول حرارتی چگونه عمل می کند ؟ 

زمانی که رول کاغذ حرارتی در برابر گرمای هد دستگاه قرار می گیرد، واکنش شیمیایی در آن به وجود می آید که باعث تغییر رنگ آن می شود. تمام سطح این کاغذها از یک ترکیب شیمیایی پوشیده شده است که نوعی رنگ و یک اسید مخصوص را در بر می گیرد.

پس از آنکه کاغذ با حرارت برخورد کرد ، رنگ و اسیدی که در سطح کاغذ وجود دارند نسبت به هم واکنش داده و یک اثر رنگی را بر روی کاغذ به وجود می آورند. معمولاً این رنگ سیاه می باشد اما گاهی رنگ هایی همچون آبی یا قرمز نیز بر روی کاغذ ایجاد می شود.

از رول حرارتی به منظور استفاده در دستگاه های پرینتر حرارتی ، چاپگر های فروشگاهی ، دستگاه های پوز و غیره استفاده می شود . به دلیل قیمت پایین از این کاغذ ها برای صدور فاکتور های خرید و ارائه آنان به مشتریان فروشگاه بهره برده می شود. چاپگرهای فیش پرینت در دو نوع سیاه و سفید ( تک رنگ ) و دو رنگ در بازار به فروش می رسند اما به این دلیل که کاغذ های حرارتی دو رنگ در بازار کشورمان وجود ندارند از هر دو نوع این پرینترها به شکل تک رنگ استفاده می کنیم.

تقسیم بندی رول های حرارتی

به طور کلی می توان کاغذ های حرارتی را به سه دسته تقسیم بندی کرد. دسته ای از این کاغذها که به نام رول های حرارتی ۵۴ شناخته می شوند اغلب در دستگاه های پوز یا همان کارت خوان ها و ترازو های دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرند.

دومین گروه از انواع رول های حرارتی با نام کاغذ های حرارتی ۵۷ در بازار شناخته می شوند که برای استفاده در چاپگر های صندوق فروشگاه ها یا همان ecr مناسب هستند و بیشترین استفاده از آنها در این دستگاه ها انجام می گیرد.

اما شاید به جرات بتوان گفت که از معروف ترین و پر کاربردترین رول های کاغذ حرارتی انواع ۸۰ آنها است که به رول حرارتی ۸ سانتی نیز معروف هستند. این نوع از کاغذ های حرارتی در موارد بسیاری از جمله فیش های فروشگاهی و دستگاه های عابر بانک مورد استفاده قرار می گیرند.

رول های مورد نظر در چه کشورهایی تولید و به ایران وارد می شوند ؟

کاغذهای حرارتی در کشورهای متعددی تولید می شوند که البته در بازار داخلی می توان به راحتی به انواع چینی ، کره ای و ایرانی آنها دسترسی پیدا کرد. لازم به ذکر است که کاغذ های حرارتی کره ای به خصوص با برند معتبر هانسول از بالاترین کیفیت در میان دیگر رقبای خود در بازار داخلی برخوردار هستند.

همچنین مزیت های دیگری مانند ضمانت ۳ ساله ای که این برند برای ماندگاری نوشته ها بر روی رول های حرارتی خود به مشتریان می دهد ، از دلایل دیگر محبوبیت این برند کره ای در بازار داخلی است. کاغذ های حرارتی برند هانسون به دلیل کیفیت بالایی که دارند، باعث آسیب دیدن هد های چاپگر نمی شوند.

گرماژ رول های حرارتی کره ای که همان وزن یک متر مربع از آنها است چیزی در حدود ۵۵ گرم می باشد و کاغذ خامی که برای ساخت این رول حرارتی مورد استفاده قرار گرفته است از با کیفیت ترین کاغذ های موجود است.

این در حالی است که کاغذ های پایه و خام استفاده شده در رول های حرارتی ساخت چین و حتی ساخت ایران ، از کاغذ های درجه دو و درجه سه می باشد که کیفیت پایین آنها موجب می شود تا پرزهای ریزی بر روی کاغذ ها به وجود آمده و باعث آسیب رساندن به هد دستگاه چاپ شوند.

ذکر این مورد نیز خالی از لطف نیست که علی رغم کیفیت پایین رول های حرارتی چینی ، به دلیل قیمت پایین این کاغذ ها ، طرفداران زیادی در بازار به خرید آنها اقدام می کنند و به همین دلیل کشورمان از بزرگترین وارد کنندگان رول های حرارتی چینی است.

رول های حرارتی NCR و ۳M

با بررسی تاریخچه استفاده از رول های حرارتی به شکل امروزیشان می بینیم که این محصولات برای نخستین باری که به عنوان کاغذهای حساس به گرما استفاده شدند توسط شرکت NCR با کمک شیمی رنگی و مجموعه ۳M به واسطه نمک های فلزی به جهانیان معرفی شدند .

با عرضه این دو تکنولوژی به بازار ، NCR پس از مدتی گوی سبقت را از رقیب خود ربوده و به پیشتاز فروش در میان روش های رقیب خود تبدیل شد . جالب اینجاست که این محصول با وجود اینکه قدرت کمتری در حفظ و نگهداری تصویر دارد ، اما از دیگر محصولات مشابه خود گرانتر است که شاید بتوان دلیل آن را سرعت بالاتر ، حساسیت بیشتر به گرما ، کیفیت بهتر و کاربرد متنوع‌ترش بدانیم .

آیا ما به عنوان کاربران عادی با این دو نوع رول حرارتی برخورد داشته ایم؟

بله! زمانی که شما قصد خرید از فروشگاهی بزرگ ، تناول غذا در رستوران ، خرید بلیط سینما ، شستن خودرو در کارواش و ده ها امر دیگر را دارید ، سامانه های حسابداری مجموعه های مذکور بواسطه برنامه های کامپیوتری فاکتوری را برای شما نگاشته و به واسطه چاپگرهای حرارتی و رول های مخصوص آن ، این سیاهه قیمت و خدمات را به شما تحویل می دهند .

در همین اثنا شما نیز در پی کارت کشیدن در دستگاه پوز سامانه مورد نظر مبلغ کل را پرداخت کرده و فاکتور ، فیش یا بلیط مورد نظر را به همراه قبضی که پرداختتان را صادر می کند دریافت می کنید . شاید تا به حال به این نکته توجه نکرده باشید اما این دو محصول با وجود اینکه هر دو خروجی پرینتر های Thermal هستند ، اما از نظر ساختاری تفاوت هایی را با هم دارند .

تفاوت رول های حرارتی NCR و ۳M

به عنوان مثال فاکتوری که معمولاً با عرض ۸ سانتیمتر چاپ می شود ، دارای حساسیت بیشتری نسبت به گرما در مقایسه به فیش پرداختیست و حتی بواسطه خراشی با ناخن نیز ردی از گرما را روی خود ظاهر می کند ، این در حالیست که در نمونه عرض ۴٫۵ سانتیمتری که لایه پشتی آن ها همانند کاغذی سفید بوده و حاوی مطالبی کاملاً خواناست ، با ضخامت بیشتر خود دارای چنین ویژگی هایی نمی باشد .

این مثال که یکی از تفاوت های NCR و ۳M را نشان می دهد ، به خوبی مبین این نکته است که کاغذهای NCR تا چه حد در برابر گرما حساس بوده ، با چه سرعتی مطالب مورد نظر را چاپ می کند و از چه کیفیتی برخوردار است .
ناگفته نماند که این میزان حساسیت نیز همواره مطلوب نبوده و در صورتی که در جای مناسب و به دست فردی بی توجه استفاده شود می تواند دردسر ساز شود .

در مکان نادرست ، در زمان نادرست

به عنوان مثال هایی که از نزدیک مشاهده کرده ام ، در یک رستوران به دلیل اینکه یکی از مشتریان آنچنان با ناخن و کلید روی فیش خود خطوط و طرح های زیادی ایجاد کرده بود ، مطالب روی آن دیگر قابل مطالعه نبوده ، در نتیجه متصدی تحویل غذا هم قادر به خواندن شماره و شرح سفارشات نبود . با توجه به این شرایط غذایی به مشتری تحویل نگردیده و این ماجرا به جنجالی بزرگ تبدیل گشت .

به عنوان مثالی دیگر ، فردی فیش پرداختی مهمی را در آلبوم چک هایش نگه می داشت که پس از چندی متوجه شده بود که همه اطلاعات روی آن محو شده است ، رویدادی که سبب شد تا پس از این ، فرد مذکور خود را مجاب کند که باید از این نگاره ها یک کپی تهیه کرده یا از آن ها عکس بگیرد .

در نتیجه اینکه باید به یاد داشته باشیم که نمونه های NCR بیشتر در جایگاه هایی که سرعت عمل بیشتر لازم بوده اما قرار نیست مطالب روی کاغذ به صورت بلند مدت نگهداری شوند مورد استفاده قرار می گیرند .

رول حرارتی رنگی

زمانی که سخن از چاپ رنگی روی کاغذ به میان می‌آید همه ما به یاد پرینترهای لیزری و جوهر افشان می‌افتیم، فارغ از اینکه قریب به ۲۰ سال پیش مجموعه Polaroid با معرفی تکنولوژی Zink (خلاصه شده Ziro Ink) یا «بی جوهر» خود شرایطی را به وجود آورد که بتوان با کمک کاغذهای حرارتی تصویری رنگی را به چاپ رسانید .

در این سازوکار که می‌توان آن را به چاپ سیلک تشبیه کرد (چاپی که رنگ‌های زرد، آبی، قرمز و مشکی از مجاری بسیار ریزی که در قالب‌های مخصوص وجود داشته عبور کرده و تصویری رنگی را پدید می‌آورند ) لایه‌های کاغذ رنگی حساس به حرارت بر روی یکدیگر قرار گرفته و هریک با دریافت پالس‌هایی با شدت و زمانی معین رنگ خود را روی مدیا آزاد می‌کنند .

لازم به تأکید است که در اینجا رنگ از عاملی خارجی گرفته نشده، بلکه این خود کاغذها هستند که دارای لایه‌هایی رنگی بوده و آن‌ها را در اثر گرما آزاد می‌کنند.

در خصوص کاربرد این محصولات باید گفت که بسان سایر محصولات این کمپانی که در حوزه چاپ عکس فوری حرف اول را می‌زنند، این محصول نیز در قالب پرینترهایی کوچک و جیبی مورد استفاده قرار گرفته و طی پروسه‌ای فشار-گرما محور تصاویر مورد نظر کاربر خود را به چاپ می‌رساند .

ساختار رول‌های زیرو اینک

به طور کلی می‌توان گفت که این محصولات دارای چهار لایه هستند که به ترتیب عبارت اند از لایه پشتی حساس به فشار، لایه های حساس به گرما، رنگدانه‌های زرد و صورتی و تکنولوژی پوششی زینک که سبب می‌شوند تا بدون تونر یا کارتریج‌های مرسوم، محصول مورد نظر خود را به چاپ برسانیم .

همانطور که گفته شد این محصولات رنگ‌های موجود را بواسطه پالس‌هایی که برایشان ارسال می‌شود چاپ می‌کنند، در نتیجه لایه زرد که بالاترین لایه موجود است به پالس‌های حرارتی بالا و کوتاه حساس می‌باشد. در لایه بعدی بخش صورتی (قرمز) محصول قرار دارد که به پالس‌های حرارتی متوسط و طولانی‌تر حساس می‌باشد. در نهایت لایه فیروزه‌ای (آبی) رنگ را داریم که پایین‌تره لایه بوده و به پالس‌های بلند و کم حساس است .

مدت زمان ماندگاری این آثار

چنانچه تجربه نگهداری یک رسید بانکی یا هر کاغذ حرارتی دیگری را داشته باشید ، به خوبی می‌دانید که این محصولات پس از چندی کمرنگ شده و نهایتاً پاک می‌شوند . به همین دلیل در مواردی دیده شده است که افراد و مجموعه‌های فراوانی که قصد نگهداری از چنین مدارکی را دارند (هرچند امروزه با یک استعلام یا اخذ پرینت ساده به دست می‌آیند) ، محتوای آن‌ها را با خودکار پررنگ کرده یا از آن‌ها کپی میگیرند ! در نتیجه اینکه عمر این محصولات خیلی زیاد نمی‌باشد .

در همین رابطه زمانی که ما یک تصویر با کاغذهای حرارتی Zero Ink چاپ می‌کنیم نیز نباید انتظار ماندگاری مادام‌العمر آن را داشته باشیم . طبق آماری که فوجی منتشر کرده است این محصولات پس از چاپ تا ۸ سال ساختار خود را حفظ کرده و اگر در آلبوم قرار گیرند این ماندگاری تصاویر تا ۱۲ سال نیز می‌رسد .

سخن آخر

مارون رول تولید کننده انواع رول های حرارتی و کاغذی در عرض های ۴۹ ، ۵۴ ، ۵۷ ، ۵۹ ، ۷۵ ، ۷۸ ، ۸۰ ،۱۱۰ ، متراژ های مختلف و چاپ های مشکی و آب ، به عنوان یک وارد کننده مطرح کشوری آماده عرضه جابمو رول حرارتی در عرض های ۱۰۳ و ۱۱۰ میلی متر و در طول های ۱۲۰۰۰ و ۱۵۰۰۰ متر می باشد .

معرفی یک چاپگر رول حرارتی

تا بدین جا عمده مطالبی که تقدیم حضورتان شد در خصوص رول‌های حرارتی بود، حال اینکه واسطه‌ای که قرار است مطالب مورد نظر ما را روی این محصولات به چاپ برساند نیز از اهمیت زیادی برخوردار است . در همین رابطه چنانچه رولی مرغوب را به یک قهرمان اتومبیل‌رانی تشبیه کنیم، عناوین شاخص تنها در صورتی کسب می‌شوند که خودرویی در کلاس جهانی نیز در خدمت وی باشد . از همین روی وجود بهترین اوراق حرارتی بدون وجود پرینترهایی قدرتمند و با کیفیت (در کسوت خودروی مذکور) کارساز نمی‌باشد .

به همین منظور تصمیم گرفتیم تا بخش‌های پایانی این مطلب به بررسی یک چاپگر رول حرارتی یا پرینتر ترمال نیز بپردازیم :

بهترین پرینترهای حرارتی سال ۲۰۲۱ کدامند ؟

اگرچه ممکن است زمانی که در حال مطالعه این مطلب هستید مدت‌ها از سال مذکور گذشته باشد، اما معمولاً خط مشئ تولیدکنندگان سرشناس این حوزه سبب می‌شود تا سیر بی نوسانی را داشته باشند و در یک دوره چند ساله، محصولاتی در میان برترین‌های سال داشته باشند .
با همین توجیه حتی اگر روزی محصولی نظیر پرینتر آماده به چاپ و حرارت مستقیم T20 اپسون در میان برترین‌ها وجود نداشته باشد، می‌توان از حضور این نام تجاری در میان مدعیان با محصولی دیگر مطمئن بود .

با گذر از این مقدمه می‌توان از محصولات زیر به عنوان برترین‌های این حوزه تا میانه‌های سال ۲۰۲۱ میلادی یاد کرد :
• QL-1100 از برند Brother
• پرینتر حرارت مستقیم TM-T20II از برند اپسون
• پرینتر رسید ۵۸ میلیمتری HILLPOW
• پرینتر LabelWriter 450 از DYMO (در مدل‌های معمولی و توربو)
• چاپگر حرارتی لیبل ۴XL از برند DYMO
• پرینتر رول حرارتی ROLLO
• GK420d Monochrome زبرا

آشنایی با Brother QL-1100

زمانی که در پی گردآوری لیستی از بهترین پرینترهای حرارتی روز دنیا بودم، بی تردید QL-1100 مجموعه «برادِر» از آن دست گزینه‌هایی بود که نمی‌شد به راحتی از کنارش گذشت . در کنار همه ویژگی‌های شاخصی که این محصول داشته و در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت، داشتن قیمتی مقرون بصرفه از جمله ویژگی‌های شاخص این پرینتر است که سبب شده است تا بتوانیم انواع و اقسام کدهای پستی و مرسوله‌ای، بارکدی و سایر اطلاعات پرتکرار را روی رول حرارتی به چاپ برسانیم .

سرعت چاپ به عنوان یکی از عوامل مهمی که در انتخاب چاپگر یک رول یا لیبل مورد توجه قرار می‌گیرد از دیگر عواملیست که سبب شده است تا این محصول با توان ارائه ۶۹ چاپ در دقیقه مورد توجه بسیاری از کاربران این حوزه قرار گیرد . اگرچه گاهی سرعت در تضاد با کیفیت بوده و با افزایش آن شاهد خروجی‌های ضعیفی هستیم، اما در این محصول می‌توانیم حداکثر سرعت را با چاپ ۳۰۰ DPI به صورت همزمان داشته و شفافیت را در همه جای نگاره مورد نظرمان ببینیم .

از دیگر نکات جالب این محصول می‌توان به امکان اتصال آن به اسکنرها (و دیگر لوازم جانبی با سازوکاری مشابه) اشاره کرد، جایی که وجود ورودی USB سبب می‌شود تا بتوانیم بلافاصله تصویر سند اسکن شده را روی کاغذی حرارتی بیاوریم .
در نهایت می‌توان از امکان نصب سریع این تجهیز در محیط ویندوز، قابلیت برش خودکار ، امکان تعریف ابعاد کاغذ یا لیبل و امکان چاپ بر روی برچسب هایی با فرمت‌های متنوع اشاره کرد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up